Güncel Haber Bülteni

CSUN Haberleri

PV panel geri dönüşümü Fransa’da yasal zorunluluk oldu – CSUN Fransa’daki PV geri dönüşümüne katıldı.
WEEE kararnamesinin yayınlanmasıyla Fransa’da kurulan PV firmaları sattıkları ve ithal ettikleri panellerin atık kontollerini sağlamak ve finanse etmekle yükümlü oldular. Bu karar Fransa’da kurulan ve kendi ya da başka marka adında üretim, satış, tekrar satış ve ithalat faaliyetlerini yürüten gerçek ve tüzel bütün kişileri kapsamaktadır. Yönetmelik Ağustos 23’te yürürlüğe girmiş olup, geçiş dönemleri gözetmeksizin derhal yürürlüğe girecektir. CSUN bu yılın Haziran ayından beri PV Cycle Fransa’nın bir üyesidir.

Pazarlama Haberleri

CSUN ile Buluşun
PV Expo Osaka, Osaka/Japonya: 3-5 Eylül 2014
Renewable Energy India (REI), Greater Noida/Hindistan: 3-5 Eylül 2014, hall 7 booth 7.59
Solar Power International, Las Vegas/ABD: 20-23 Ekim 2014, hall S02 booth 2145
RENSEF, Antalya/Türkiye:  30 Ekim – 2 Kasım
Forum Solarpraxis, Berlin/Almanya: 27-28 Kasım

Sektör Haberleri

Brezilya: Enerji ihalesi katılımcılarına yerli katkı
Yaklaşan LER ihalesinin sadece solar kategorisine katılacak olan solar şirketler yerli katkı gereksinimini karşılamak zorundalar. Ulusal enerji ihalelerinde ilk defa sadece solara ait bir kısım olmakla beraber bu durum yerli PV üretiminin gelişmesi için bir şans olarak görülmektedir. Sadece yerli katkı kullanan projelerin BNDES ve Brezilya iklim fonundan finansal destek almasına izin verilmekte. BNDES panel değerinin % 65’ine kadar finans sunmakla beraber iklim fonunda bu oran % 15. Her iki durumda da sağlanan finans oranı yerli katkı miktarına gore değişmekte. BNDES fonu için, solar projelerdeki PV bileşenleri finansman ve fiyat vermeden önce akreditasyon için kayıt olmalıdırlar.
Kaynak: PV Tech 13.8.2014

Hindistan: Anti Damping Vergisi Yok
22 Ağustos son tarihi geçmesine rağmen Hindistan hükümetinden bir açıklama gelmemesi Hindistan’da yakın gelecekte anti damping vergisi olmadığını göstermektedir. 22 Mayıs’ta, Ticaret Bakanlığına bağlı bir birim olan Anti Damping ve Benzer Gümrükler Müdürlüğü, Çin, Malezya, Tayvan ve Amerika’dan ithal edilen hücrelere $0.11-0.81/W kadar anti damping vergisi getirilmesini taahhüt etmişti. Ekonomi Bakanlığının bu teklifi 3 ay içerisinde onaylaması gerekiyordu.
Kaynak: PV Magazine, 26.8.2014