Güncel Haber Bülteni

CSUN Haberleri

Hindistan’da 30MW’lık satış
CSUN’ın ana grup firması CEEG (Nanjing) Renewable Energy Co., Ltd. CSUN’ın poli kristal modülleri ile Hindistan’da 30 MW’lık bir kontrata imza attı. Tedarik sürecinin Ocak ayının sonunda tamamlanması planlanıyor.

Pazarlama Haberleri

CSUN ile buluşun
PV Expo, Tokyo/Japonya  – 25-27 Şubat
Intersolar Summit, İstanbul/Türkiye – 18 Mart
SOLAREX, İstanbul/Türkiye – 9-11 Nisan
SNEC, Şangay/Çin – 28-30 Nisan

Sektör Haberleri

Italya:  Güneş enerji desteğini durduracak
İtalya Endüstri Bakan Yardımcısı Claudio De Vincenti bir enerji konferasında hükümetin güneş enerjisinin daha fazla teşviğe ihtiyacı olmadığı kanaatinde olduğunu ve gelecek üç yıl için hazırlanacak olan yenilenebilir enerji teşvik yasalarının güneş enerjisini içermeyeceğini açıkladı. Bu açıklama, İtalyan şebeke operatörü Terna’nın yaptığı güneş enerjisinin ülkenin toplam enerji ihtiyacının %7,53’lük bölümünü kapsadığı yönündeki açıklamadan bir kaç gün sonra yapıldı.

İngiltere: 2014’te 700MW PV projesi
İngiltere’nin FIT-destekli küçük ölçek sektörüne geçen sene 700MW’lık PV kapasitesi eklendi. Güneş Enerjisi Ticaret Derneği (STA) ‘nın haberine göre bu kapasite ticari ve ev tipi çatı uygulamaları ile küçük tarla projelerinde kullanılacak.
İngiltere konut çatı PV sektörü istikrarlı ve sağlıklı büyüme kaydediyor: Geçen sene 125.000 aile güneş paneli sistemi kurdu. Bu büyüme 2012 senesinden bu yana ilk kez gerçekleşen PV FIT fiyatındaki (İngiltere’de FIT’ler ulaşılan hacim veya 9 aylık dönemi takiben düzenli olarak düşülüyor.) düşüşü tetikledi. IHS analizine göre 2015 yılında ortalama aylık 40MW konut PV kurulumu bekleniyor.

Türkiye: 2023’e dek 3GW PV
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan bir enerji zirvesinde Türkiye enerji tüketiminin 2023 yılında, mevcut tüketimin iki katına çıkacağını ve bu tüketimi karşılamak için gerekli ve kapsamlı enerji yatırımlarının yapılacağını açıkladı. Hükümet mevcut 70GW kurulu enerji kapasitesine  2023 yılına kadar 110GW kapasite daha ilave etmeyi hedefliyor. Ülke enerji tedariğinin %90’lık kısmı doğalgaz, kömür ve yenilenebilir enerji (eşit oranda %30’ar), geri kalan %10’u da nükleer enerjisi ile sağlanacak. Türkiye hükümeti mevcut enerji yapısında en büyük olan %40’lık payı oluşturan doğal gazın ithalatını azaltmayı amaçlıyor. Yüksek güneşlenme süresine rağmen, hükümetin 2023 hedefi sadece 3GW güneş enerji kurulumuiçeriyor. Piyasada lisanslı projelerin onay sürecinin yavaş ve verimsiz ilerlemesi ile ilgili endişeler artıyor. Son gelişmelere gore, 2013 lisanslı proje başvuruları değerlendirilmekte ve 600MW kurulum kapasitesi onaylanmıştır. Yeni PV lisans başvuruların teslimi Nisan 2015’te başlayacaktır.
2014 yılında 882MW güneş ve rüzgar kapasitesi eklenmiştir.
Kaynak: PV Dergisi