Güncel Haber Bülteni

CSUN Haberleri

KosiFrankensolar ile 50 MW’lik çerçeve anlaşması imzalandı
CSUN ve Alman Frankensolar Grubu’nun bağlı şirketi KosiFrankensolar arasında CSUN Türkiye’de üretilen poli modüller için 50 MW’lık bir anlaşma imzalandı. Modüller, Türkiye’de çoğunluğu lisanssız olan projelerde kullanılacak.

CSUN Türkiye, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Antidamping uygulamasına ilişkin ek vergi uygulamasını müteakip ortaklarına PV modül sağlamaya devam ediyor
CSUN Türkiye, Türkiye fabrikasında imal etmekte olduğu modülleri gümrük tarifesi olmaksızın en uygun fiyatlarla ABD piyasasına sürmeye devam ediyor. CSUN, ABD gümrük biriminin ilgili soruşurmasının ardından piyasadaki olası değişikliklere karşı önlemlerini almıştı. Şu anda da ortaklarına ve müşterilerine UL sertifikalı Türkiye imalatı modüllerini sunabilmekten gurur duymaktadır.

Black & Veatch CSUN CSUN Fabrikalarını Teftiş Etti
Çin ve Türkiye’de bulunan fabrikalarımız alanında ün yapmış ve uzun yılların tecrübesine sahip olan Black & Veatch (B&V) tarafından teftiş edilmiştir. B&V, CSUN imalat süreci üzerinde yapmış olduğu denetimin yanı sıra ABD piyasası için tasarlanan modüller üzerinde de teknik dayanıklılık testi de gerçekleştirmiştir.

Pazarlama Haberleri

CSUN ile Tanışın
Temiz Enerji Haftası (Clean Energy Week), Sydney/Avustralya: 22-25 Temmuz
Hindistan Yenilenebilir Enerji Fuarı (Renewable Energy India – REI), Greater Noida/Hindistan: 3-5 Eylül, Hol 7 Stand 7.59
Uluslararası Solar Enerji (Solar Power International) (SPI), Las Vegas/ABD: 20-23 Ekim, Stand 2145

Sektör Haberleri

ABD geçici ek gümrük vergisi uygulayacağını duyurdu
ABD Ticaret Bakanlığı (DOC) Çin’den ithal edilen modüller hakkında yeni bir soruşturma başlattığını ve bu modüller için 18.56-35.21%  oranında ek gümrük vergisi uygulayacağını bildirdi. Söz konusu haksız sübvansiyona ilişkin ek vergi uygulaması 24 Temmuz’da yürürlüğe girmesi beklenen başka bir anti-damping uygulaması ile de desteklenecek. Konuya ilişkin son kararın yıl sonuna kadar verilmesi bekleniyor. Çinli tedarikçiler şimdiden fiyatlarını yukarı çekmeye başladıklarından ve alternatif değer zincirlerine odaklandıklarından alınan bu karar, ABD piyasasındaki modüllerin fiyatları yükselmiş durumda. ABD düzenlemelerine uygun olarak Türkiye fabrikasında modül üretimini sürdüren CSUN Türkiye ise ABD piyasasına hizmet vermeye devam etmekte.

İspanya ve İtalya PV sektörü için geçmişe dönük kesintilerle karşı karşıya
İspanya’da, Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun yeni versiyonuna ilişkin anlaşmazlık Avrupa Komisyonu’na ulaşmış durumda. Anlaşmazlığın kökeninde, kapsamında yatırım sınırlaması (proje karının %7.4 ile sınırlandırılması ) ve öz tüketime ilişkin cezalandırıcı hükümleri n söz konusu olması yatıyor. Mevzu bahis yatırım sınırlaması gözden geçirilecek ve bu işlemin sonunda daha da aşağıya çekilebilir. Bu değişiklikler Haziran 2013 itibariyle geriye dönük olarak etkili olmakla birlikte  aynı zamanda gelecekteki projeleri de etkileyecek. Bununla ilgili olarak, hukuk şirketi Holtrop SLP 1,500 yenilenebilir enerji yatırımcısını temsilen bir dava açmış ve bu dava Avrupa Komisyonu’na ulaşmıştır. Ayrıca, Murcia ve Mascar yerel idareleri de kanuna ilişkin itirazlarını İspanyol mahkemelerine taşımış durumda. Konunun Avrupa Komisyonu’na ulaşmış olması İspanyol mahkemelerinin  bu konuya dair daha hızlı bir karar alması yönünde itici bir güç olacak.
Öte yandan İtalyan Hükümeti de hazırladığı bir kanun taslağı ile geçmişe yönelik kesinti uygulanması yönünde bir öneri sundu. Bu öneri parlamentonun onayı ile 60 gün içerisinde kanun haline gelebilir. Planlanan geriye dönük bu kesintilerin, kapasitesi 200 kWp altında olan 8,600 işletmeciyi etkilemesi bekleniyor. Kapasitesi 200 kWp üzerinde olan enerji sistemi işletmecileri ise ya FIT ödemelerinin süresini 20 ila 24 yıl arasında uzatacak (bu şekilde miktar azalması söz konusu olacak) ya da 20 yıllık dönem kapsamında kalarak %10’luk doğrudan kesintiye maruz kalacak. Kaynak: PV Tech 9.6.2014, 19.6.2014 & 23.6.2014; PV Magazine 19.6.2014