Kalite Kontrol

Kalite CSUN için herşeydir.

Üretim başlangıcından bugüne kadar yüksek kaliteli tesisler ve üretim hatları kurduk. Üretim tesislerimiz ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 sertifikalarına sahiptir. Kalite kontrol sistemleri malzeme tedariğinden, hücre ve panel üretiminden bitmiş ürünlerin nakliyesine kadar her bir üretim hattı verimli, kapsamlı ve sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Dikey entegrasyonda yer alan bir firma olarak CSUN, bütün tedarik zincirindeki ürün kalitesinde bizzat katkısı ve etkisi vardır.

Malzeme tedariği

Başlangıçtan itibaren ürün kalitesini sağlamak için, ürün uyumluluğunu sağlamak için laboratuar testleri, güvenilirlik ve yerinde inceleme gibi işlemler dahil olmak üzere tedarikçiler ve ürünleri sıkı kalite denetim süreçlerinden geçirilmektedir.

Hücre üretimi

Hücre üretim sürecinin başında, silikon waferların performans görüntüsü, güneç hücrelerinde kullanılan öncül malzeme, görselliklerine göre incelenir, kalınlık dağılımı, saptırma, elektriksel iletkenlik, dayanım ve servis ömrü incelenir. Bunu takiben, bütün hücre üretimi boyunca çeşitli denetimler yapılır. Hücrelerin ağırlığı, yansıması, yapısı, alan ve köşe dayanımları ve  tabaka kalınlıkları kontrol edilir. Ayrıca, kırılma indisi, yansıma, parmak izi etkileri test edilir ve hücreler elektriksel voltajlarına göre ayrılır. Bağlantı noktalarının sıcaklık katsayısı, ışık kaynaklı bozulması, kaynaklama ve tork dayanımı da incelemeye maruz kalır.

Panel üretimi

Panel üretim süreçlerinde kullanmak üzere satın alınan backsheet, temperli cam, silika jel, bağlantı kutusu, çerçeve, lehim tozu ve EVA kağıtları gibi tüm malzemeler detaylı bir iç denetime tabi olur. Birleştirme işlemi hücrelerin panelin içerisine yerleştirilmesi ve laminasyondan önce ve sonra Electro Luminescenc (EL) ölçümleri ile laminasyon yapılır. Çerçeveleme işleminden sonra bağlantı kutusu yerleştirilir ve güvenli sabitleme  testi yapılır. Bittikten sonra akım-voltaj değerleri ve panellerin görselliği kontrol edilir. Son paketleme ve kargolama denetimleri ürünlerin paketlenip fabrikadan çıkmaya hazır hale geldiği zaman yapılır. Personelimiz, ürün özellik ihtiyaçlarına uygun olarak üretimin her sürecinde titizlikle, çapraz kontroller ve rastgele numune testleri yapılır. Ayrıca  panellerimiz için yedek parça ve malzemelerin güvenilirliğini denetleyen panel güvenilirlik denetim sistemi kurduk. İlave olarak TUV ve ISE tarafından 3.şahıs testler yapılmaktadır.